منو

قیمت و مشخصات فنی سامسونگ اس ۱۱ و زمان عرضه + فیلم

قیمت و مشخصات گلکسی اس 11
در این مقاله بر اساس اخبار منتشر شده تا امروز شما را با مشخصات فنی و ویژگی های سامسونگ گلکسی اس ۱۱  پرچمدار غول کره‌ای در سال ۲۰۲۰ آشنا خواهیم کرد.

مشخصات سامسونگ گلکسی اس ۱۱ و قابلیت‌ها

وقتی حرف از معرفی برند جدیدی از سامسونگ می شود، با توجه به روال اخیر معرفی گوشی توسط این برند معتبر در جهان می توان پیش‌بینی کرد تغییراتی اساسی برای گوشی گلکسی اس ۱۱ در راه است.
در حال حاضر از تعداد اعضای خانواده جدید گوشی های سری S سامسونگ خبری در دسترس نیست، به همین دلیل تنها به بررسی گوشی سامسونگ گلکسی اس ۱۱ می‌پردازیم.

مشخصات و طراحی گلکسی S11

با توجه به این که سامسونگ در طراحی خانواده‌ گلکسی اس ۱۰ (که احتمالا در گلکسی نوت ۱۰ نیز به کار می‌رود) با سختی‌هایی برای قرار دادن دوربین سلفی در حفره درون نمایشگر مواجه شد و برخی بازخوردها نسبت به حضور این حفره در عملکردهایی مانند پخش تصویر و ویدیو مثبت نبود، بعید نیست که در پرچم‌دار بعدی خود از طراحی جدیدی بهره بگیرد. این شرکت در تولید گلکسی A80 از طراحی جدیدی بهره گرفته است که ظاهرا قرار است در گلکسی A90 و A90 5G نیز استفاده شود.

در این طرح نمایشگر کاملا بی‌حاشیه‌ است و لبه‌های آن در بالا و پایین گرد است. اما این نمایشگر بی‌حاشیه باعث شده تا سامسونگ برای دوربین سلفی از مکانیزم بیرون جهنده‌ای استفاده کند که دوربین اصلی را می‌چرخاند و از همان دوربین برای ثبت سلفی استفاده می‌کند. البته باید دید سامسونگ ریسک می‌کند تا طراحی گلکسی S11 را در حد میان‌رده‌های سری A تنزل دهد یا خیر.

با توجه به این‌که احتمال عدم استفاده از مکانیزم دوربین چرخنده در قالب یک پرچم‌دار از سوی سامسونگ وجود دارد، می‌توان استفاده از فناوری دوربین پنهان در زیر نمایشگر را هم محتمل دانست. اوپو نیز محصولی را با این طراحی در دست توسعه دارد که تیزرهایی از آن را منتشر کرده است و به‌زودی معرفی می‌شود.

سامسونگ در سال ۲۰۲۰ برای کاهش نسبت ابعاد صفحه نمایش به بدنه در گوشی های پرچمدارش، تنها به راهکار حفره روی نمایشگر اکتفا نخواهد کرد. چندی پیش اعلام شد فناوری صدای داخل نمایشگر اسپیکر روگوشی را از گلکسی نوت ۱۰ حذف می‌کند. در صورت استفاده از این راهکار در پرچمدار سال ۲۰۱۹ سری Note، قطعا شاهد به کار رفتن آن در یازدهمین پرچمدار سری S نیز خواهیم بود.

استفاده از فناوری Sound on Display دور از انتظار نیست و تا امروز نمونه‌هایی از آن را در چند گوشی هوشمند بالارده همچون ال جی جی ۸ دیده‌ایم. سامسونگ تکنولوژی SoD اختصاصی خود را سال گذشته طی SID Display Week در معرض دید عموم قرار داد. این فناوری در یک نمونه اولیه از گوشی گلکسی اس ۹ پلاس به کار رفته بود.

 

عکس های گلکسی اس 11

در نتیجه سامسونگ اکنون آماده استفاده از این فناوری در محصولات تجاری است. طبق بررسی‌ها در رویداد یاد شده، بهره‌گیری از فناوری SoD سه مزیت مهم دارد:

  • حذف حفره مربوط به اسپیکر روگوشی و کمک به کاهش حاشیه‌های بالای نمایشگر
  • بهبود کیفیت مکالمات به لطف بهبود فرکانس امواج صوتی
  • باز شدن دست سازنده برای پیاده‌سازی استانداردهای مقاومتی به منظور جلوگیری از نفوذ آب

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، به خاطر استراتژی محافظه‌کارانه سامسونگ درباره گوشی های پرچمدار و خودداری از ایجاد تغییرات اساسی در آن‌ها به صورت ناگهانی، احتمال استفاده از یک سبک طراحی کاملا متفاوت در گلکسی S11 همچون پیاده‌سازی ساز و کار دوربین چرخان بسیار کم است. با این حال تغییراتی مثل استفاده از دوربین سلفی زیر نمایشگر را می‌توان در چارچوب تغییرات احتمالی این گوشی در مقایسه با گلکسی S10 گنجاند!

دستیابی به این فناوری نیز دور از انتظار نیست. چندی بعد از این که اعلام شد اوپو مشغول توسعه‌ی فناوری دوربین زیر نمایشگر است، ویدیویی از یک نمونه اولیه مجهز به این فناوری رویت شد. در ادامه گوشی اوپو با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش در یک ویدیوی تبلیغاتی رخ نشان داد. البته این شرکت چینی خیلی زود آب پاکی را روی دست کاربران مشتاق ریخت و اعلام کرد از اولین دوربین زیر صفحه نمایش انتظار بالایی نداشته باشید! در هر صورت این فناوری اکنون در دسترس است، هر چند همانند اولیه روزهای معرفی اسکنر اثر انگشت زیر نمایشگر، عملکرد قابل قبولی ندارد. با در نظر گرفتن اصرار بالای کاربران به در اختیار داشتن دوربین‌های سلفی باکیفیت در گوشی پرچمدار خود، سامسونگ باید از پیاده‌سازی چنین راهکاری در گلکسی اس ۱۱ خودداری کرده و تا زمان به بلوغ رسیدن فناوری دوربین زیر نمایشگر، منتظر بماند.

در صورت باور کردن شایعه استفاده از دوربین و اسپیکر زیر نمایشگر در گلکسی اس ۱۱، این محصول شکلی شبیه به طرح مفهومی زیر خواهد داشت. تماشای این رندر سبب شد برای تبدیل شدن دو شایعه بالا به حقیقت دست به دعا برداریم!

گلکسی اس 11

 

گلکسی S11، اسنپدراگون ۸۶۵ و ۵G

کسب و کار پردازنده‌های سامسونگ یک بار تولید چپست‌های سری ۸ اسنپ دراگون را از دست داده است، اما معماری جدید کره‌ای‌ها که Ultraviolet Lithography نام دارد به‌خوبی توانسته مدیران کوالکام را متقاعد کند تا تولید اسنپدراگون ۸۶۵ را به سامسونگ بسپارند. با توجه به این که تولید هر دو چیپ اگزینوس و اسنپ دراگون با استفاده از نسل دوم معماری ۷ نانومتری سامسونگ و توسط خود این شرکت انجام می‌شود، سال آینده در دنیای پردازنده‌های موبایلی شاهد رقابتی جدی خواهیم بود. در حال حاضر خانواده گلکسی S10 در بازار آمریکا از پردازنده اسنپدراگون ۸۵۵ استفاده می‌کنند که با معماری ۷ نانومتری تولید شده و نسخه‌ای از این گوشی‌ها که در بازار جهانی عرضه شده است از اگزینوس ۹۸۲۰ با معماری ۸ نانومتری استفاده می‌کند.

گلکسی S11، اسنپدراگون ۸۶۵ و ۵Gاسنپدراگون ۸۶۵

پرسش مهمی که درباره چیپست‌های سال آینده کوالکام و سامسونگ به ذهن می‌رسد این است که آیا این دو شرکت می‌توانند مودم‌های ۵G خود را با چیپست‌های خود یکپارچه کنند یا مانند امسال از یک چیپ جداگانه برای این مودم‌ها استفاده می‌کنند. استفاده از مودم ۵G جداگانه باعث اشغال فضای بیشتر، افزایش ضخامت دستگاه و همچنین افزایش مصرف باتری خواهد شد که امیدواریم به زودی تولید کنندگان با یکپارچه کردن مودم‌های ۵G با چیپست‌ دستگاه بتوانند این مشکلات را رفع کنند.

اسنپدراگون ۸۶۵ که از معماری ۷ نانومتری سامسونگ بهره می‌گیرد در دو نسخه تولید خواهد شد. یک نسخه با مودم ۵G و یک نسخه بدون مودم ۵G که احتمالا همچنان از مودم X55 کوالکام استفاده خواهد کرد. در حال حاضر اسنپ دراگون ۸۵۵ به دو قطعه مجزا نیاز دارد که یکی از آن‌ها برای قرار گیری مودم ۵G است تا در نهایت ارتباط ۵G برقرار شود. اگر اسنپ دراگون ۸۶۵ حتی از مودم X55 روی یک قطعه مشترک با چیپست استفاده کند، باز هم نمی‌توان گفت که یک چیپ ۵G است.

کوالکام X55 اس 11

سامسونگ به‌ تازگی اعلام کرد که قصد دارد مودم ۵G را درون خود چیپست تعبیه کند که حدس می‌زنیم اولین بار آن را در چیپست‌های اگزینوس اختصاصی خودش استفاده خواهد کرد. اگر سامسونگ بتواند در نسل بعدی اگزینوس از این طراحی استفاده کند، سریع‌تر از سایر تولید کنندگان به این موفقیت رسیده است و می‌تواند نسخه جهانی گلکسی S11 را از سایر پرچم‌داران پشتیبانی کننده از ۵G متمایز کند. در حالی که سامسونگ از اولین نسل معماری ۷ نانومتری خود عبور کرده است، شرکت TSMC دو چیپ A12 اپل و اسنپ دراگون ۸۵۵ کوالکام را با همین معماری تولید کرده است. دومین نسل از معماری ۷ نانومتری سامسونگ احتمالا برای اولین بار در گلکسی S11 استفاده خواهد شد.

سنسورهای دوربین

ترکیب دوربین در گلکسی S11 ممکن است از رزولوشن‌های بالاتر، دیافراگم متغیرتر، سنسورهای ToF بیشتر و زوم بالاتر نسبت به پرچم‌داران فعلی این شرکت استفاده کند. با توجه به شایعات، سامسونگ قصد دارد دیافراگم متغیر که در پرچم‌داران فعلی بین f/1.5 تا f/2.4 است را افزایش دهد ولی به جزئیات بیشتر اشاره نشده است. احتمالا لنز مجهز به دیافراگم سه‌‌گانه همزمان با گلکسی نوت ۱۰ در ماه اوت (۱۹ مرداد ۹۸) معرفی خواهد شد و از همین لنز برای گلکسی S11 نیز استفاده خواهد شد.

سنسور ۶۴ مگاپیکسلی جدید سامسونگ که یک تصویر ۱۶ مگاپیکسلی را با حالت Pixel Binning (تظریف پیکسلی) تحویل می‌دهد به عنوان دوربین اصلی گلکسی S11 استفاده خواهد شد. گرچه پیکسل‌های بیشتر معیار صحیحی برای کیفیت بالاتر عکس نیست، این سنسورها می‌توانند نور کمتری جذب کنند و تصاویر را باریک‌تر کنند تا در قاب جای بگیرد. با استفاده از توانایی Pixel Binning یا تجمیع اطلاعات از پیکسل‌های مختلف به یک پیکسل، نه تنها فایل عکس نهایی از لحاظ اندازه کوچکتر خواهد شد؛ بلکه دوربین می‌تواند در هنگام عکس‌برداری مشکل اندازه پیکسل‌های نسبتا کوچک را نیز با کمک الگوریتم‌های خاص خود حل کند.

فناوری تتراسل ISOCELL Bright GM1
فناوری تتراسل ISOCELL Bright GM1

علاوه بر رزولوشن بیشتر دوربین اصلی، سنسور ۶۴ مگاپیکسلی GW1 سامسونگ با فناوری Tetracell در نور کم عملکرد مناسب‌تری را ارائه می‌کند و جذب نور آن برای سوژه‌هایی که روشن‌تر هستند، بهبود یافته است. همچنین فوکوس خودکار آن سریع‌تر است و عکاسی HDR نیز بهبود یافته و تقریبا به میزان تشخیص چشم انسان نزدیک شده است.

اما آخرین بخش از جزئیات بخش دوربین گلکسی اس ۱۱ به سنسور (time-of-flight (ToF اشاره دارد. طبق گزارش‌ها، یکی از تامین کنندگان قطعات سامسونگ یک کارخانه اختصاصی برای این نوع سنسور می‌سازد که سنسوری مشابه آنچه در گلکسی S10 5G استفاده شده بود را تولید کند. طبق اخبار، گلکسی نوت ۱۰ نیز به دو سنسور ToF مجهز است که یکی در دوربین اصلی پشت دستگاه و دیگری در جلوی دستگاه و کنار دوربین سلفی قرار می‌گیرد تا درک بهتری از فضای اطراف، تشخیص چهره دقیق‌تر و ثبت تصاویر پرتره بهتری داشته باشد. با توجه به این که استفاده از دوربین ToF حتی در میان‌رده‌ها نیز در حال فراگیر شدن است، انتظار می‌رود تعداد این سنسورها در گلکسی S11 نیز افزایش یابد.

زمان عرضه اس 11 سامسونگ

زمان معرفی و عرضه سامسونگ گلکسی اس ۱۱

معرفی گوشی های پرچمدار خاص همچون محصولات پرفروش سری S سامسونگ در نمایشگاه CES مرسوم نیست، به همین دلیل انتظار نداریم گلکسی اس ۱۱ در ابتدای سال ۲۰۲۰ به لاس وگاس آمریکا بیاید. در عوض، معرفی این گوشی در کنگره جهانی موبایل، که اوایل اسفند ماه در شهر بارسلون اسپانیا برگزار می‌شود، از شانس بیشتری برخوردار است.

البته گوشی‌سازان مطرح دنیا همچون سامسونگ، هواوی و ال جی طی چند سال اخیر نشان دادند علاقه زیادی به رونمایی پرچمداران خود در رویدادهای بزرگ ندارند. دلیل آن‌ها برای امتناع از این کار، محو شدن شاهکارهای جدیدشان زیر سایه انبوه خبرهای مربوط به محصولات بالارده و اغلب میان‌رده شرکت‌های رقیب است. می‌توان با در نظر گرفتن روال اخیر سامسونگ پیش‌بینی کرد گوشی های خانواده Galaxy S11 سامسونگ، مدتی بعد از اتمام کنگره جهانی موبایل، احتمالا در فروردین ماه ۱۳۹۹، رونمایی خواهند شد.

با توجه به این که ممکن است طراحی دستگاه تغییر خاصی نداشته باشد، پیش‌بینی می‌شود که قیمت نسخه‌های LTE این خانواده مانند سری گلکسی S10 از ۷۴۹ دلار برای ارزان‌ترین مدل آغاز شود و در مدل‌های بالاتر با توجه به پشتیبانی از ۵G تا هزار دلار برسد. البته نسخه ارزان‌تر S11 از مودم ۵G بی‌بهره خواهد بود.

0
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

پیشنهاد سردبیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
کلیه حقوق برای پیکوپرای محفوظ است. هر گونه کپی از مطالب سایت تنها با ذکر نام منبع و درج لینک مطلب مجاز میباشد.