منو

چه عواملی باعث خشکی پوست روی صورت کودکان می شود؟

عواملی که باعث خشکی پوست صورت کودکان می شود

برخی از نوزادان و کودکان روی صورتشان پوست خشکی دارند، در این مقاله عواملی که باعث خشکی پوست صورت کودکان می‌شود و راه درمان آن را بخوانید.

 

علائمی که باعث خشکی پوست صورت کودکان می شود

نوزادان و کودکانی که پوست خشکی روی صورت خود دارند، در بیشتر موارد، این پوست خشک بی ضرر است و تمایل به پاک شدن بدون درمان دارد.
نوزادان غالباً روی پوست صورت خود خشکی دارند زیرا پوست آنها نسبت به بزرگسالان حساس تر است. ممکن است پوست آنها با محیط خارج از رحم تنظیم شود، یا ممکن است به آلرژی های موجود در محصولات یا لباس واکنش نشان دهد. کم آبی و شرایط پوستی نیز می تواند باعث خشکی پوست شود.

اکثر موارد جزئی، موقتی و از نظر نگرانی اندک هستند، اگرچه ممکن است برخی از آنها به مشاوره، معالجه و مراقبت های ویژه نیاز داشته باشند.

در بخش های زیر دلایل خشکی پوست بر روی صورت و بدن و روش های درمان کودک را بررسی می کنیم.

 

۱٫ لایه برداری پوست نوزاد تازه متولد شده

معلوم است که گاهی اوقات نوزادان پوست خشکی روی صورت خود دارند.
رایج است که نوزادان تازه متولد شده بعد از طی یک الی دو هفته پوستشان لایه برداری می‌کند.

در رحم، مایع آمنیوتیک جنین را احاطه کرده و پوست مانند خارج از رحم لکه دار نمی شود. در روزهای اولیه پس از تولد، پوست یک نوزاد ممکن است خشک به نظر برسد و لایه برداری شود.

در رحم، یک پوشش مومی از ورنیکس پوست جنین را می پوشاند، که آن را از مایع آمنیوتیک محافظت می کند. بلافاصله پس از تولد، ترکیبی از ورنیکس بر روی پوست کودک ممکن است به کودک کمک کند تا با محیط خارج از رحم سازگار شود.

نوزادان نارس اغلب نسبت به نوزادانی که به طور عادی متولد می شوند، دارای ورنیکس و لایه برداری پوست کمتری دارند. نوزادان به تأخیر افتاده اغلب دارای لایه های چربی کمتر هستند اما بیشتر از لایه برداری پوست نسبت به نوزادانی که به طور عادی متولد می شوند، دارای لایه برداری پوست هستند.

لایه برداری پوست یک روند طبیعی است و بیشتر نوزادان نیازی به درمان ندارند. خشکی پوست به خودی خود از بین خواهد رفت، اگرچه افراد می توانند از داروهای خانگی آرام برای سرعت بخشیدن به این روند استفاده کنند. استفاده از حمام گرم و مرطوب کننده می تواند کمک کند.

 

۲- زیادروی در معرض آب

حمام های طولانی، به ویژه آنهایی که آب گرم دارند، تمایل دارند بعضی از روغن های موجود در پوست را از بین ببرند. این خطر خشکی و لایه برداری پوست را افزایش می دهد. از استفاده از صابون های خشن و قوی خودداری کنید زیرا این مواد دارای خاصیت خشک کنندگی مشابهی هستند.

بهتر است مدت زمان حمام کردن کودک تا ۱۵ دقیقه در آب ولرم محدود شود. پوست کودک را به آرامی با صاف کردن صورت خود با یک حوله نرم خشک کنید. از مالیدن با حوله برای کاهش اصطکاک و به حداقل رساندن خطر لایه برداری پوست خودداری کنید.

در صورتی که کودک دارای خشکی بیش از حد باشد، افراد ممکن است در نظر داشته باشند که یک مرطوب کننده مناسب داشته باشند تا گاهی اوقات از آن استفاده کند.

 

۳٫ کم آبی

تغذیه با شیر مادر می تواند به دهیدراته شدن کودک کمک کند، محیطهای خشک و خنک – چه در بیرون و چه در خانه – خیلی سریع پوست بدن را آب میکنند و می توانند منجر به شکسته شدن یا لایه برداری پوست شوند.

اغلب، یک مرطوب کننده می تواند به تنظیم کردن سطح رطوبت در یک اتاق کمک کند اما ابتدا با پزشک متخصص اطفال هماهنگ کنید که آیا استفاده از یک دستگاه مناسب است یا خیر.

در مورد نوزادان، شیر مادر بهترین راه حل برای مرطوب نگه داشتن و سالم ماندن آنهاست. سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مدت ۶ ماه از زمان تولد، شیر مادر را به صورت انحصاری، یعنی هیچ ماده غذایی یا مایعی دیگر توصیه نمی کند.

 

دلیل خشکی روی صورت کودکان

 

۴- استفاده از لوسیون های مبتنی بر الکل

یکی از جدی ترین موارد مضری است که باید هنگام خرید به آن توجه شود. از لوسیون ها و کرم هایی که پایه الکل دارند جلوگیری کنید زیرا سطح خارجی پوست بدن را مذاب می‌کند و به آب بدن تبدیل می‌شود.

 

۵٫ ایکتیوز

ایکتیوز گروهی از شرایط ژنتیکی پوست است که باعث لایه برداری و خشکی پوست می شود که غالباً شدید است. کلمه “ایتیتوز” از واژه یونانی “ichthys” – به معنی ماهی – گرفته شده است ، زیرا افراد مبتلا به این بیماری پوستی، لایه ی پوسته پوسته دارند.

طبق آکادمی پوست آمریکا، بیش از ۲۰ نوع مختلف بیماری اتیتوز وجود دارد. Ichthyosis vulgaris خفیف ترین شکل بیماری است که در دوران نوزادی یا کودکی ایجاد می شود.

پزشکان در صورت وجود تولد بر اساس سوابق پزشکی خانواده و معاینه جسمی ، اتیتوز را تشخیص می دهند. آنها همچنین ممکن است برای تأیید شرایط از شما نمونه خون یا پوست بخواهند.

ایکتیوز هیچ درمانی ندارد ، اما بسیاری از کرمهای موضعی می توانند به رفع خشکی و کنترل علائم دیگر کمک کنند. اما ، از داروهای بدون نسخه (OTC) استفاده نکنید ، مگر اینکه توسط متخصص پوست یا اطفال تجویز شود

 

۶٫ اگزما

اگزما می تواند باعث خشکی و خارش پوست شود.
در برخی موارد، وضعیت پوستی به نام درماتیت آتوپیک یا اگزما نیز می تواند منجر به خشکی صورت کودک شود. بعضی اوقات، علت اگزما ناشناخته است اما متخصصان دریافته اند که تقریبا نیمی از مبتلایان به اگزما متوسط تا شدید نیز مبتلا به آسم ، آلرژی فصلی یا رینیت آلرژیک یا آلرژی غذایی هستند، اگرچه این موارد معمولاً در اوایل شیرخوارگی شروع نمی شود.

علائم شایع اگزما عبارتند از:

پوست خارش دار
پوست خشک یا لایه بردار
پوستی قرمز ، قهوه ای یا ضخیم
التهابی که می آید و می رود
بثورات صورت ، گردن ، مچ ، زانو ، آرنج و مچ پا
در نوزادان مبتلا به اگزما، پوست خشک تمایل به بدتر شدن بثورات و خارش دارد. برای رفع علائم با پزشک مشورت کنید که کرم یا پماد را توصیه می کند.

 

راه های پیشگیری ار خشکی روی صورت کودکان

 

درمان خشکی پوست روی صورت کودکان

در بیشتر موارد، خشکی پوست روی صورت کودک نیازی به درمان ندارد. با این وجود افراد می توانند با استفاده از چند روش علائم را تسکین داده یا بهبود را تسریع کنند.

در ادامه ۱۰ روش درمان خانگی برای رفع پوست خشک روی صورت کودک را بخوانید.

 

جلوگیری
برخی از نکات ساده و داروهای خانگی برای جلوگیری از خشکی پوست عبارتند از:

در صورت لزوم استفاده از مرطوب کننده مخصوص کودک، اگرچه این کار معمولاً ضروری نیست و بیشتر نوزادان با حداقل لوسیون هایی که روی پوست خود قرار دارند بهترین کار را می کنند
کودک را از شرایط سرپوشیده در فضای باز و خارج از خانه دور نگه دارید.
از پرهیز از کرم ها و عطرهای خشن و به شدت بوی دور کودک خودداری کنید.
نگه داشتن مدت زمان حمام حداکثر ۱۵ دقیقه
به آرامی پوست صورت را خشک کنید و از مالیدن پوست آنها با حوله برای کاهش اصطکاک خودداری کنید

غذای بیرونبر، غذای بیرونبر به غذایی گفته میشود که به منظور تجاری در یک رستوران تهیه میشود ولی بنا به ترجیح مشتری، یا چون رستوران جا یا صندلی برای خوردن ندارد مشتریان بعد از خریداری آن را با خود به خانه یا محلی دیگر میبرند و میخورند.
پوست کودک، به ویژه پوست تازه متولد شده، شکننده تر، آماده تر ابتلا به عفونت است و در برابر عوامل خارجی بیشتر از پوست کودکان بزرگتر و بزرگسالان نفوذ پذیر است.

بسیاری از نوزادان در دوران نوزادی پوست خشک و لایه برداری را تجربه می کنند. گاهی اوقات، لایه برداری پوست به دلیل دلایل طبیعی موقت، در حالی که سایر مواقع، تحریک کننده ها، شرایط ژنتیکی یا شرایط محیطی باعث لایه برداری پوست می شوند.

اگر خشکی بیش از دو هفته ادامه پیدا کرد، با پزشک متخصص اطفال یا متخصص پوست تماس بگیرید تا علت اصلی آن مشخص شود و یک راه حل دائمی تر پیدا کنید.

 

منبع: medicalnewstoday

اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

پیشنهاد سردبیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
کلیه حقوق برای پیکوپرای محفوظ است.هر گونه کپی از مطالب سایت تنها با ذکر نام منبع و درج لینک مطلب مجاز میباشد.