منو

بهترین راه های ترک قرص ترامادول بدون درد بدنی

راه های ترک قرص ترامادول

قرص های ترامادول نوعی مسکن با خواص مخدری هستند که برای برای التیام درد توسط پزشک برای بیمار تجویز میشود، راه های ترک این دارو بدون درد را در ادامه بخوانید.

راه های ترک ترامادول بدون درد

ترامادول نوعی مسکن با خواص مخدر است که برای درمان دردهای متوسط تا شدید استفاده می شود. افرادی که مدت زمان قابل توجهی ترامادول مصرف می کنند، بدن آن ها به احتمال زیاد وابستگی به دارو ایجاد می کند. زمانی که مصرف آن را قطع می کنند، خطراتی که ابتلا به علائم خطرناک ترک است را به خطر می اندازید. قبل از اقدام به سم زدایی ترامادول، بدونه اطلاع از روش ترک ترامادول بدون درد و مطالعه خیلی خطرناک است و چه بساء در مواردی باعث مرگ شده است پس خود سرانه از قطع ناگهانی دارو بپرهیزید در ادامه بیشتر با هم در این مورد صحبت می کنیم.

 

تجویز ترامادول توسط پزشک

متاسفانه در سال های اخیر مصرف ترامادول در بین جوانان ایرانی بسیار شایع شده است و افراد زیادی به این دارو اعتیاد پیدا کردند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم ترامادول یک داروی مسکن ضعیف تر از مورفین است که در داروخانه ها با اسم های مختلفی مانند تدامول و بایومادول عرضه می شود، در برخی موارد برای تسکین درد معمولا پزشکان بیشتر از ۲ هفته برای بیماران خود تجویز نمی کنند.

خبر خوب این است که اگر زمان زیادی از مصرف شما نمی گذرد راهکار هایی برای ترک ترامادول در زمان خیلی کم وجود دارد.

 

علت مصرف قرص ترامادول

۱- افرادی که مجبورند شبا بیدار بمانند و یا شرایط کاری سختی دارند برای رفع خستگی و سرحالی از ترامادول استفاده می کنند.

۲- امروزه بیشتر کسانی که زود انزالی دارند و دوست دارند رابطه جنسی طولانی مدت داشته باشند، به مصرف ترامادول روی می آورند.

۳- پزشکان برای تسکین درد در برخی موارد برای مدت کوتاهی ترامادول تجویز می کنند، اما بعضی افراد پس از اتمام دوره دارو به صورت خود سرانه مصرف ترامادول را ادامه می دهند.

۴- کسانی که معتاد تریاک یا مورفین و سایر مواد افیونی هستند برای ترک اعتیاد به مواد مخدر به مصرف قرص ترامادول روی می آورند.

۵- اما زنگ خطر برای این دسته مربوط به جوانان و حتی نوجوانانی هستند که به خاطر خوش گذرانی و خاصیت نشئگی که در اثر مصرف قرص ترامادول به آن ها دست می دهد روی به مصرف ترامادول می آورند.

 

افرادی که به هیچ وجه نباید ترامادول مصرف کنند

اگرچه مصرف سر خود قرص های ترامادول بدون تجویز پزشک برای تمامی افراد مضر است اما برخی افراد به دلیل شرایط خاصی که دارند به هیچ وجه نباید از قرص های ترامادول  استفاده کنند زیرا برای این دسته از افراد می تواند اثرات جبران ناپذیری داشته باشد و برای همیشه تاوان سنگینی را متحمل شوند. از جمله این افراد می توان به موارد زیر اشاره داشت.

۱- خانم های باردار در دوران حاملگی ب هیچ وجه بدون تجویز پزشک به صورت خود سر این قرص را مصرف نکنند.

۲-  کسانی که مبتلا به صرع یا تشنج هستند. (بیماری صرع یک اختلال سیستم عصبی مرکزی (اختلال نورولوژیکی) است که در آن فعالیت سلول های عصبی در مغز مختل شده و منجر به تشنج می گردد)

۳- ابتلا به بیماری های کلیه و کبد

۴- مصرف داروهای اعصاب و روان

۵- مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و مست کننده

۶- مصرف داروهای ضد روان پریشی یا آنتی سایکوتیک ها

۷- مصرف قرص های تسکین درد و مخدر از قبیل کدئین ومرفین

۸- خانم ها در دوران شیردهی مگر اینکه با مشاوره و تجویز پزشک متخصص از قرص های ترامادول استفاده کنند

 

چگونه قرص ترامادول را ترک کنم

 

روش های ترک ترامادول بدون درد

ترامادول همانند انواع مخدر های دیگر ترک آن زمان میخواد،هر چه مدت زمان مصرف ترامادول بیشتر باشد مدت زمات ترک ترامادول نیز طولانی‌تر و سخت‌تر است. کلید ترک ترامادول بدون درد، صرف وقت و حوصله و ابراز مهربانی به خود یا عزیزان و کمک گرفتن از پزشک و دیگران است.

 

۱-  اولین و بهترین روش برای ترک ترامادول کم کردن تدریجی آن است.

روش اول برای ترک ترامادول کاهش دوز مصرف در طی چند هفته استفاده شود، برای مثال اگر شخص روزی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم که مقدار زیادی است ترامادول مصرف می‌کند بهتر است با کمی صبر و حوصله هر سه روز ۱۰۰ mg از مصرف ترامادول را کاهش دهد، ولی به ۱۰۰ mg که رسید مدت زمان بیشتری را باید صرف قطع ناگهانی و ترک کامل ترامادول کند. در این زمان مقدار ۱۰۰ mg مصرف آخری به قصد ترک را تا ۱۵ روز ادامه دهد. سپس مصرف ترامادول را به ۵۰ mg در روز رسانده و زمانی که احساس کمی قدرت در بدن خود کرد، می‌تواند ترامادول را قطع کند.

برای کاهش دادن علایم احتمالی ترک ترامادول، مصرف داروهای ضد درد مانند ایبوبروفن بلامانع می باشد.

 

۲- دومین راه ترک ترامادول سم زدایی و درمان است
سم زدایی از بدن برای ترک ترامادول، فرایندی است که سبب می‌شود فرد به سرعت و با حفظ نکات سلامتی، اعتیاد به ترامادول را کنار بگذارد. پس از سم زدایی و خروج کامل سم اعتیاد آور از بدن دوره درمان و ترک ترامادول شروع می‌شود که شامل دو روش روان درمانی و دارو درمانی است که در زیر به توضیح آن‌ها پرداخته‌ایم. پیش از آغاز درمان، پزشک فرد معتاد را معاینه عمومی می‌کند. این معاینه می‌تواند شامل آزمایش خون هم باشد. به کمک آزمایش خون می‌توان از وجود سایر مشکلات یا بیماری‌های موجود در بدن هم اطلاعاتی به دست آورد. سم زدایی و ترک، چندین روز تا چندین هفته به طول می‌انجامد.
 • روان درمانی
  روان درمانی یا تِراپی معمولا از سوی روانپزشک، روانشناس یا مشاور انجام می‌شود. شیوه‌ی برگزاری جلسات درمان هم می‌تواند به شکل انفرادی، همراه با همسر یا اعضایی از خانواده یا به شکل گروهی باشد. روش‌های روان درمانی متنوع هستند. رفتاردرمانی شناختی (CBT) به شناسایی و تغییر رویکرد‌ها و رفتار‌های منفی (به ویژه مواردی که باعث اعتیاد می‌شوند) کمک میکند. افزون بر اینها، به فرد کمک می‌کند تا با میل به مصرف مواد، وسوسه‌ی مصرف و بازگشت به مصرف مبارزه کند. مدیریت احتمالی یا کنترل وابستگی (CM) هم که در انگلیسی، معادل Contingency Management است، روش دیگری از روان درمانی است که در آن، در ازای پاک بودن نمونه ادرار فرد از مواد به او جایزه، کوپن یا در کل چیزی تشویقی اهدا می‌شود. ارزش پاداش گرفتن معمولا مدت ترک را طولانی‌تر می‌کند. شاید روان درمانی در هفته‌های اول درمان فشرده‌تر باشد؛ اما با گذشت زمان، امکان کمتر شدن شمار جلسات و ملاقات‌ها با درمانگر هم وجود دارد.

 

 • دارو درمانی
  در فرایند ترک ترامادول، پزشکان از دارو‌های ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID)، دارو‌های آرامبخش برای ماهیچه‌ها و دارو‌های ضد اضطراب هم کمک می‌گیرند. برای نمونه، متادون نوعی داروی نگهدارنده برای ترک اعتیاد است که بدون عوارض جانبیِ ترک مانند نشئگی به ترک مواد اعتیادآور کمک می‌کند. بوپرنورفین، نالوکسان و نالتروکسان، از دیگر دارو‌هایی هستند که مانع از فعال شدن گیرنده‌های اپیوئیدی (مخدر) در مغز می‌شوند و نشئگی ایجاد نمی‌کنند. چنانچه اعتیاد به ترامادول در فرد شدید نباشد، نیازی به دارودرمانی نیست.

 

ترک ترامادول چقدر زمان میبرد؟

به طور کلی مدت زمان ترک ترامادول برمیگردد به اینکه مصرف شخص چه مدت به طول انجامیده است. هر چقدر مدت زمان مصرف ترامادول بیشتر باشد مدت زمات ترک آن نیز طولانی‌تر و سخت‌تر خواهد بود.

شما باید برای ترک ترامادول تا یک هفته سه چهارم از قرص ترامادول را مصرف کنید و یک چهارم آن را قطع کنید. از هفته دوم قرص ترامادول را نصف کنید و در عوض قرص استامینون را نصف کرده در همان روز نه در یک زمان آن را بخورید هفته سوم فقط یک چهارم ترامادول بمدت دو هفته همراه با یک قرص کدیین دار مصرف کنید. و بعد از یکماه که دیگر اصلا نباید ترمادول را بخورید. شروع به کم کردن قرص کدیین دار از یک چهارم در یک هفته تا پایان یک ماه آنرا هم یک چهارم یک چهارم بکلی ترک کنید این راه حتما عملی هست اصلا شک نکنید.

عوارض ترک ناگهانی ترامادول

عوارض مصرف ترامادول

 •  اختلال تعادل
 • افت فشار
 •  تشنج
 • علائم یائسگی در زنان
 •  نفخ
 •  ضایعات جلدی و خارش
 •  تکرر ادرار
 •  اختلالات بینایی
 •  یبوست
 •  بی اشتهایی
 •  درد‌های مبهم شکمی
 •  حالات عصبی
 • اختلالات خواب
 •  نگرانی
 •  گیجی
 •  خستگی
 •  ضعف عمومی

 

راهکار های مهم برای کاهش بازگشت به مصرف ترامادول

 • دوری از افراد و مکان‌هایی که فرد را به یاد مصرف مواد میاندازد.
 •  بهره گیری از پشتیبانی خانواده، دوستان یا مشاوران
 • اشتغال به فعالیت‌های ارزشمند
 •  فعال ماندن، پیروی از رژیم غذایی متعادل و خواب منظم
 •  در اولویت قراردادن سلامتی به ویژه سلامتی روانی
 •  متفاوت اندیشیدن
 •  ایجاد تصویر ذهنی مثبت از خود
 •  برنامه ریزی برای آینده

 

عوارض قطع ناگهانی مصرف ترامادول

ترک اعتیاد ترامادول مانند ترک اعتیاد تریاک در زمانی که فرد مصرف کننده مصرف این مسکن را ترک می کند علائم زیر در او نمایان می شود:

 • عصبانیت
 • تعریق
 • بی خوابی
 • تهوع
 • اسهال
 • لرزش اندام ها
 • توهم

 

علائم افزایش مصرف ترامادول

 

علائم افزایش مصرف ترامادول

بعد از مصرف طولانی مدت و بیشتر از حد مجاز ترامادول اعتیاد به آن حاصل می‌شود که در این مرحله ترک آن بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.

منقبض شدن مردمک‌ها (میوزیس)
مشکلات تنفسی یا آهسته شدن تنفس
خواب آلودگی شدید
سرد و مرطوب شدن پوست
ضربان قلب نامنظم یا آهسته
تشنج
بیهوشی
کما

 

کلام آخر

برای ترک اعتیاد ابتدا فرد باید بپذیرد که معتاد است. شاید شما هم با این جمله از سوی افراد معتاد روبرو شده باشید که: من معتاد نیستم، فقط برای تفنن مصرف می کنم و هر وقت که بخواهم آن را کنار می گذارم. اولین قدم در مشاوره اعتیاد این می باشد که فرد قبول کند که معتاد است. فرد معتاد زمانی که اعتیاد خود را قبول نکرده است، احساس خطر نمی کند و نمی توان مشاوره ترک اعتیاد و درمان اعتیاداو را آغاز است.

 

گردآوری: پیکوپرای

اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

پیشنهاد سردبیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
کلیه حقوق برای پیکوپرای محفوظ است. هر گونه کپی از مطالب سایت تنها با ذکر نام منبع و درج لینک مطلب مجاز میباشد.