منو

آموزش استفاده از انواع دماسنج ها برای اندازه‌ گیری تب کودک + عکس

انواع دماسنج برای اندازه گیری تب کودکان
وقتی والدین متوجه می‌شوند که کودکانشان تب دارند باید با استفاده از دماسنج میزان بالا بودن دمای بدن فرزندشان را تشخیص بدهند، در ادامه با انواع دماسنج ها و چگونگی استفاده از آن ها برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک آشنا خواهید شد.

اندازه درجه حرارت بدن کودک‌ با انواع تب سنج ها

وقتی احساس می کنید که کودک شما تب دارد باید دمای بدنش را با استفاده از تب سنج اندازه گیری کنید، همه تب ها نیاز به درمان ندارند اما تب بالا که موجب کم آبی و ناراحتی کودک می شود وهمراه با علائم مختلفی است می تواند نگران کننده باشد پس ابتدا باید راهکاری برای پایین آوردن تب اندیشید و سپس به دنبال علت زمینه ای تب بود.

 

 تب‌سنج دیجیتالی

تب سنج دیجیتالی

تب‌سنج دیجیتالی معمولاً دقیق‌ترین و سریع‌ترین روش اندازه‌گیری میزان درجه حرارت بدن کودک است. این نوع تب‌سنج‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارند و در اکثر داروخانه‌ها فروخته می‌شوند. دستورالعمل کارخانه‌ای این تب‌سنج‌ها را مطالعه کنید تا دریابید که این تب‌سنج به چه منظور طراحی شده است و چگونه باید دما را به طور کامل به وسیله آن خواند.

معمولاً تب‌سنج‌های دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای بدن به روش‌های زیر به کار برده می‌شوند:

 • دهانی (قرار دادن آن داخل دهان)
 • مقعدی (قرار دادن آن در مقعد کودک)
 • زیربغلی (قرار دادن آن در زیر بغل کودک)

 

تب‌سنج درون گوشی

تب‌سنج درون گوشی

تب‌سنج الکترونیکی درون گوشی دمای پرده صماخ (دمای تولیدشده به وسیله پرده گوش) را اندازه‌گیری می‌کند. اگر چه این روش به صورت ساده و سریع برای کودکان و نوزادان انجام می‌شود اما دمای گوش برای کودکان زیر ۶ ماه یا کمتر از دقت لازم برخوردار نیست و تب‌سنج آن نیز گران‌تر است. اگر این تب‌سنج‌ها به درستی در محل مورد نظر در گوش قرار داده نشوند یا جرم زیادی در گوش کودک جمع شده باشد، دمای نشان داده شده توسط این تب‌سنج‌ها دقیق نیست.

 

تب‌سنج شقیقه‌ای

تب‌سنج شقیقه‌ای

تب‌سنج عروق شقیقه‌ای، دمای بدن نوزاد را با حرکت دادنان از روی پیشانی به سمت پشت گوش از طریق تعیین دمای عروق شقیقه‌ای (عروق خونی پیشانی) اندازه‌گیری می‌کند. استفاده از این نوع تب‌سنج نیاز به تمرین دارد تا بتوان به وسیله آن میزان درجه حرارت بدن کودک را به دقت تب‌سنج‌های دهانی و مقعدی اندازه‌گیری نمود. عرق کردن بر دقت این تب‌سنج‌ها تأثیر می‌گذارد بنابراین باید مطمئن شوید که پیشانی کودک شما خشک است و باید چندین مرتبه دمای بدن اندازه‌گیری شود تا بتوان عدد به دست آمده را تأیید کرد.

 

 تب‌سنج پستانکی

تب‌سنج پستانکی

استفاده از تب‌سنج پستانکی راحت است اما دقت آن نسبت به تب‌سنج‌های مقعدی کمتر است و نباید برای نوزادان کوچک‌تر از ۳ ماه به کار گرفته شود. کودکان نیز باید پستانک را در دهان خود نگهدارند و چند دقیقه آن را حرکت ندهند که این کار تقریباً برای نوزادان و کودکان نوپا غیرممکن است.

 

تب‌سنج نواری

تب‌سنج نواری

تب‌سنج پلاستیکی نواری (نوار پلاستیکی کوچکی که شما روی پیشانی نوزاد قرار می‌دهید) می‌تواند به شما نشان دهد که آیا کودک تب دارد یا نه اما عدد دقیقی به شما نمی‌دهد به خصوص در کودکان نوپا و خردسالان. اگر شما می‌خواهید مقدار تب نوزاد را به طور دقیق اندازه‌گیری کنید، استفاده از تب‌سنج نواری پلاستیکی روش مناسبی نیست.

 

تب‌سنج جیوه‌ای شیشه‌ای

تب‌سنج جیوه‌ای شیشه‌ای

تب‌سنج جیوه‌ای شیشه‌ای که یکی از پرکاربردترین انواع تب‌سنج است اما به دلیل قرار گرفتن کودک در معرض جیوه که یک ماده سمی است نباید مورد استفاده قرار گیرد.

 

انواع تب‌سنج برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک

دماسنجی را انتخاب کنید که طریقه درست استفاده از آن را بلد باشید و قبل از استفاده به دقت دفترچه راهنمای آن را بخوانید .

گرچه این کار، ساده است اما اگر براى اولین بار آن را انجام مى‌دهید، ممکن است با سوالاتى ذهن‌تان را مشغول کند: از چه نوع دماسنجى باید استفاده کنیم؟ آیا باید دماى بدن یک کودک زیر دو سال را با همان روشى اندازه گرفت که دماى بدن کودک پنج ساله را اندازه مى گیریم؟

 

شیوه اندازه‌گیری درجه حرارت:

بهترین روش، به سن کودک بستگى دارد.

برای کودکان کمتر از ۳ ماهه: شما باید با استفاده از تب‌سنج‌های دیجیتالی مقعدی درجه حرارت دقیق بدن آنها را اندازه‌گیری کنید. تب‌سنج‌های درون گوشی برای کودکان کمتر از ۶ ماه توصیه نمی‌شود زیرا کانال گوش آنها معمولاً کوچک است. تحقیقات نشان می‌دهد که تب‌سنج‌های عروق شقیقه‌ای نیز می‌تواند دما را با دقت خوبی در این گروه سنی نشان دهد.

اندازه‌گیری درجه حرارت مقعدی دقیق‌تر از درجه حرارت زیر‌بغلی است. درجه حرارت مقعدى بالاتر از ۳۸ درجه سانتى گراد در نوزادان، نیاز به مراجعه فورى به پزشک دارد.

 از ۳ ماهگى تا ۴ سالگى: براى این گروه سنی، پزشکان استفاده از یک دماسنج مقعدى یا دماسنج الکترونیک پستانکى را توصیه مى‌کنند. براى کودکان بزرگ تر از سه ماه مى توان از دماسنج گوشى استفاده کرد.

از ۵ سالگى به بالا: پس از چهار سالگى، بیشتر کودکان قادر به نگاه داشتن دماسنج دیجیتال دهانى در زیر زبان خود براى کوتاه مدت هستند. زمانى که کودک به سن مدرسه رسید، پزشکان استفاده از درجه دهانى را ترجیح مى‌دهند.

روش هاى کاربرد با توجه به نوع دماسنج و محل استفاده – دهان، مقعد، زیر بغل یا گوش – متفاوت هستند.

یک قانون کلى براى همه انواع دماسنج و همه محل‌هاى ذکر شده وجود دارد: هرگز کودک‌تان را با یک دماسنج در دهان، زیر بغل یا مقعد تنها نگذارید. به همین ترتیب شما و نه فرزند‌تان، باید دماسنج گوشى را در دست بگیرید و  آن را در محل نگاه دارید.

 

دماسنج برای دمای بدن کودکان

دماسنج برای دمای بدن کودکان

آموزش استفاده از تب‌سنج دهانی

این فرایند برای کودکان بزرگ‌تر که همکاری می‌کنند آسان است.

 1. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از این که کودک غذا خورد یا مایعاتی نوشید صبر کنید سپس دمای دهان او را اندازه‌گیری کنید. در هنگام اندازه‌گیری درجه حرارت دهان نباید در دهان کودک آدامس یا آب‌نبات باشد.
 2. نوک تب‌سنج را در زیر زبان کودک قرار دهید و از او بخواهید که لب‌های خود را ببندد. به کودک یادآوری کنید که دهان خود را باز نکند و صحبت هم نکند و با آرامش به طور عادی از طریق بینی خود نفس بکشد.
 3. زمانی که دستگاه بوق زد یا سیگنال دیگری نشان داد شما می‌توانید عدد روی دستگاه را بخوانید. عدد روی صفحه نمایش دستگاه و زمانی که درجه حرارت را اندازه‌گیری کرده‌اید را یادداشت نمایید.

آموزش استفاده از تب‌سنج دهانی

دمای زیر بغل

این روش نیز یک راه ساده برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک است با این که دقت این روش به اندازه روش‌های مقعدی یا دهانی نیست اما برخی والدین ترجیح می‌دهند که از روش زیربغلی استفاده کنند به خصوص برای کودکانی که نمی‌توانند تب‌سنج را در دهان خود نگه دارند.

 1. پیراهن و لباس زیر کودک را درآورید و تب‌سنج را در زیر بغل او قرار دهید (تب‌سنج باید روی پوست قرار گیرد نه روی لباس‌ها).
 2. دست کودک را روی قفسه سینه او قرار دهید تا تب‌سنج در زیربغل بایستد.
 3. زمانی که دستگاه بوق زد یا علامت دیگری نشان داد می‌توانید عدد روی دستگاه را بخوانید. عدد روی صفحه نمایش دستگاه و زمانی که درجه حرارت بدن کودک را اندازه‌گیری کرده‌اید را یادداشت کنید.

هر روشی را که انتخاب می‌کنید باید نکات زیر را در ذهن داشته باشید:

 • هرگز دمای بدن کودک را بلافاصله پس از استحمام کردن یا پس از زمانی که کودک به مدت طولانی بسته شده است اندازه‌گیری نکنید زیرا این کارها بر دمای بدن کودک تأثیر می‌گذارند.
 • در زمانی که در حال اندازه‌گیری دمای بدن کودک هستید بر او نظارت داشته باشید.

دمای زیر بغل با تب سنج

دمای مقعدی

قبل از این که پدر یا مادر شوید، بیشتر افراد در هنگام اندازه‌گیری دمای بدن از طریق مقعد خود را منقبض می‌کنند؛ اما نگران نباشید زیرا این یک فرایند ساده است:

 • نوک تب‌سنج را با آب و صابون بشورید
 • نوک تب‌سنج را با روان کننده‌هایی مانند وازلین چرب کنید.
 • آماده کردن کودک:
  • کودک را روی شکم و روی دامن خود یا روی یک محل سفت بخوابانید و کف دست خود را در قسمت پایین کمر او قرار دهید
  • یا کودک را به صورت طاق‌باز بخوابانید و پاهای او را به سمت قفسه سینه او خم کنید و دستان خود را پشت ران‌های او قرار دهید.
 • با دست دیگر تب‌سنج چرب شده را در مقعد او به اندازه ۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی‌متر فرو کنید یا آن را تا جایی که نوک تب‌سنج به طور کامل درون مقعد فرو رود قرار دهید. در صورتی که کودک هر نوع مقاومتی نشان داده کار را متوقف کنید.
 • تب‌سنج را بین انگشت دوم و سوم خود به طور ثابت نگه دارید و دست خود را در پشت کودک قرا ر دهید. همزمان که تب‌سنج را در محل آن قرار می‌دهید، کودک را تسکین داده و به آرامی با او صحبت کنید.
 • زمانی که بوق دستگاه یا علائم دیگر را شنیدید می‌توانید عدد نمایش داده شده را بخوانید. عدد روی صفحه نمایش دستگاه و زمانی که درجه حرارت بدن کودک را اندازه‌گیری کرده‌اید را یادداشت کنید.

کمک به بهبود تب کودک

نکات مهم هنگام استفاده از دماسنج برای اندازه گیری تب کودک

 1. بعد از حمام کردن یا موقعی که کودک زیر پتو بوده دمای بدن او را نگیرید زیرا ممکن است تب سنج عدد اشتباه و بالاتری را نشان دهد.
 2.  هنگام گرفتن دمای بدن فرزندتان، او را تنها رها نکنید.

کمک به بهبود تب کودک

همه تب ها نیاز به درمان ندارند و فقط زمانی تب نیاز به درمان دارد که کودک احساس ناراحتی کند.راهکارهای زیر برای کاهش علائمی همراه با تب موثر هستند:

تب خفیف ۸/۳۷ درجه کودک بین سه ماه تا سه ساله نیاز به دارو ندارد و فقط مرتب درجه حرارت وی را اندازه بگیرید. اگر کودک همراه با تب بی قراری داشت یا درجه حرارت بدن بیشتر از ۸/۳۷ شد، باید داروی ضدتب را شروع کنید.

کودک کمتر از سه ماه که تب بالای ٣٨ درجه دارند را سریعا نزد پزشک ببرید زیرا تب ممکن است نشانه عفونت خطرناک و جدی باشد.

اندازه گیری تب کودک

اندازه گیری تب کودک چه زمانی خطرناک است؟

 • کودکانی که دچار علائم کم آبی مانند (کمتر از حد نرمال ادرار کردن ،سرازیر نشدن اشک موقع گریه ، کم شدن هوشیاری و فعالیت جسمی کمتری نسبت به  مواقع عادی ) شده اند.
 • کودکانی که از گلو درد یا گوش درد شکایت دارند.
 • کودکان زیر دوسالی که هنوز بعد از ۲۴ ساعت تب دارند .
 • کودکان بالای دو سالی که ۷۲ ساعت تب دارند .
 • کودکانی که بطور مداوم تب دار می شوند، حتی اگر تب آنها ساعت کمی طول بکشد.
 • کودکانی که به بیماری قلبی، سرطان، لوپوس یا کم خونی مبتلا هستند.
 • کودکانی که روی بدنشان جوش دارند.
 • کودکانی که در هنگام ادرار درد دارند.

در هنگام اندازه گیری تب کودک در موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

 • نوزادان زیر سه ماهه که درجه حرارت بدنشان ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سلسیوس) یا بالاتر باشد.
 • کودکان بزرگتری که درجه حرارت بدنشان بالاتر از ۱۰۲٫۲ درجه فارنهایت (۳۹ درجه سلسیوس) باشد.
 • برای کودکان بزرگتری که تبی کمتر از ۱۰۲٫۲ درجه فارنهایت (۳۹ درجه سلسیوس) دارند، باید به پزشک مراجعه شود:
 • کودکانی که به اندازه کافی مایعات مصرف نمی کنند و امتناع می ورزند.
 • کودکانی که به اسهال مداوم یا استفراغ دچار شده اند.

در صورت مشاهده علائم زیر حتماً به اورژانس مراجعه کنید:

 • برآمده یا گود بودن قسمت نرم سر نوزاد
 • خشک شدن گردن
 • سردرد شدید
 • سستی و ناتوانی در حرکت
 • مشکل در تنفس
 • سرگیجه
 • درد شکم
 • گریه مداوم و زیاد
 • آسیب پذیری حاد
 • بیحالی و مشکل در راه رفتن
 • ایجاد جوش های قرمز رنگ روی پوست
 • کبود شدن لب ها، زبان یا ناخن ها

 

اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب مرتبط

پیشنهاد سردبیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب
کلیه حقوق برای پیکوپرای محفوظ است.هر گونه کپی از مطالب سایت تنها با ذکر نام منبع و درج لینک مطلب مجاز میباشد.